Prava osoba oboljelih od celijakije

Pravo
PRAVA NA TEMELJU KATEGORIJE I POSTOTKA INVALIDITETA

Prava osoba oboljelih od celijakije i/ili roditelja/skrbnika djeteta oboljelog od celijakije regulirana su s više zakonskih propisa, a postupak za ostvarenje pojedinog prava pokreće se u nadležnom tijelu u čiju nadležnost pripada navedeno pravo.

Za ostvarenje svakog pojedinog prava potrebno je ispuniti uvjete propisane zakonom koji regulira to pravo, stoga je potrebno kontaktirati nadležno tijelo, bilo osobno bilo putem telefona, te saznati sve pojedinosti oko uvjeta koje je potrebno ispuniti za ostvarivanje navedenog prava, te dokumentaciji i obrascima koje je potrebno priložiti i ispuniti prilikom predaje zahtjeva.

Zahtjev za priznavanje pojedinog prava podnosi se nadležnoj podružnici tijela prema prebivalištu podnositelja zahtjeva.

Svako od navedenih nadležnih tijela donosi rješenje o priznavanju prava iz svoje nadležnosti, dok vještačenje, odnosno nalaz i mišljenje na temelju kojeg se donosi rješenje o priznavanju tog prava provodi Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (ZOSI).

Pod pojmom vještačenja misli se na utvrđivanje tjelesnog, intelektualnog, osjetilnog i mentalnog oštećenja, invaliditeta, funkcionalne sposobnosti, razine potpore te radne sposobnosti osobe.

Vještačenje se provodi na zahtjev nadležnog tijela koje odlučuje o određenom pravu, a u svrhu ostvarivanja prava iz područja socijalne skrbi, mirovinskog osiguranja, profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom, prava po osnovi rodiljnih i roditeljskih potpora…. kao i u svrhu ostvarivanja prava u drugim područjima u kojima se prava ostvaruju na temelju nalaza i mišljenja tijela vještačenja.

Vještačenje obavljaju doktori medicine – specijalisti odgovarajuće specijalizacije, socijalni radnici, psiholozi, stručnjaci edukacijsko-rehabilitacijskog profila i drugi stručnjaci prema potrebi, a provodi se na zahtjev nadležnog tijela koje odlučuje o određenom pravu. To znači da ukoliko se npr. podnose zahtjevi za ostvarivanje prava iz nadležnosti sve tri institucije, sve tri institucije zatražit će postupak vještačenja od jedinstvenog tijela vještačenja. Ukoliko su zahtjevi podneseni u približno isto vrijeme, postupak vještačenja se može objediniti u jedinstveni postupak, u suprotnom, svaki zahtjev bit će pojedinačno obrađen i osoba može biti pozvana na vještačenje sva tri puta.

Napomena:

Spektar simptoma unutar dijagnoze, kao i intenzitet i progresija bolesti osoba s istom dijagnozom, mogu se bitno razlikovati pa je svaka dijagnoza celijakije dijagnoza za sebe, a nalaz i mišljenje tijela nadležnog za provođenje postupka vještačenja temelji se na CJELOKUPNOJ medicinskoj dokumentaciji i psihofizičkom stanju oboljelog. Protiv svakog rješenje s kojim stranka u postupku nije zadovoljna, može se (i uputno je) podnijeti žalba tijelu koje je donijelo rješenje, a uputa o pravnom lijeku nalazi se na svakom rješenju i žalba se podnosi sukladno navedenoj uputi.

Nadležna tijela u okviru kojih osoba oboljela od celijakije i/ili roditelj/skrbnik djeteta oboljelog od celijakije može ostvariti neko od prava, koje mu možebitno pripada po osnovi dijagnoze celijakije, su sljedeća:

1. Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje

Utvrđenim tjelesnim oštećenjem, oboljeli od celijakije ne ostvaruju pravo na naknadu jer se kod njih ne radi o tjelesnom oštećenju kao posljedici ozljede na radu ili profesionalne bolesti. Temeljem rješenja o tjelesnom oštećenju odnosno postotku tjelesnog oštećenja (40% za celijakiju) ostvaruju pravo na uvećanje osobnog odbitka.

Više informacija o načinu i uvjetima potrebnim za ostvarivanje prava iz nadležnosti Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje možete pronaći na: https://www.mirovinsko.hr/hr/naknada-zbog-tjelesnog-ostecenja/284.

2. Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje

Više informacija o načinu i uvjetima potrebnim za ostvarivanje prava iz nadležnosti Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje možete pronaći na i http://www.hzzo.hr/rodiljne-i-roditeljske-potpore/.

3. Hrvatski zavod za socijalni rad

Pravo na inkluzivni dodatak je pravo koje je moguće realizirati na temelju Zakona o inkluzivnom dodatku (NN 156/2023) koji je stupio na snagu 1.1.2024. godine. Navedeno pravo objedinilo je četiri dotadašnja prava koja su se ostvarivala temeljem invaliditeta: pravo na osobnu invalidninu, pravo na doplatak za pomoć i njegu, pravo na uvećani doplatak za dijete radi oštećenja zdravlja, težeg ili teškog invaliditeta te pravo na novčanu pomoć za nezaposlene osobe s invaliditetom.

Inkluzivni dodatak novčana je naknada namijenjena osobi s invaliditetom u svrhu prevladavanja različitih prepreka koje mogu sprječavati njezino puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima.

Pravo na inkluzivni dodatak u iznosu 1., 2. i 3. razine potpore priznaje se:

  • odrasloj osobi s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem kojoj je utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja te koja ima status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom
  • djetetu s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem kojem je utvrđen drugi, treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja bez obzira na status osobe s invaliditetom.

Pravo na inkluzivni dodatak u iznosu 4. i 5. razine potpore priznaje se:

  • odrasloj osobi i djetetu s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem kojima je utvrđen drugi ili treći stupanj težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja bez obzira na status osobe s invaliditetom.

Prema dosadašnjoj praksi djeci s dijagnozom celijakije utvrđuje se drugi ili treći stupanj težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti čime ostvaruju pravo na inkluzivni dodatak, dok se odraslima s dijagnozom celijakije (ukoliko nemaju pridruženih dijagnoza) utvrđuje prvi stupanj težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti te NE OSTVARUJU pravo na inkluzivni dodatak.

Svi obrasci potrebni za reguliranje prava na inkluzivni dodatak dostupni su u Hrvatskom zavodu za socijalni rad ili na njihovoj web stranici, a više o načinu i uvjetima potrebnim za ostvarivanje prava možete pronaći na web stranici https://socskrb.hr/djelatnosti/naknade-u-sustavu-socijalne-skrbi/.

UVEĆANJE OSOBNOG ODBITKA

Ostvarivanjem nekog od navedenih prava te na temelju rješenja nadležnog tijela, oboljela osoba (koja je dobila rješenje o tjelesnom oštećenju) ili roditelj djeteta oboljelog od celijakije koji je ostvario neko od prava u Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje, ostvaruju pravo na uvećanje osobnog odbitka. Za ostvarivanje ovog prava, potrebno je s kopijom dobivenog rješenja otići u nadležnu Poreznu upravu i zatražiti uvećanje koeficijenta osobnog odbitka na svojoj poreznoj kartici ili poreznoj kartici onog roditelja na kojeg je prijavljeno dijete.

UPIS U REGISTAR OSOBA S INVALIDITETOM

Status osobe s invaliditetom ima:

  • osoba kojoj je u postupku vještačenja utvrđeno barem jedno oštećenje iz Liste oštećenja organizma – Liste I i najmanje stupanj 1. iz Liste težine i vrste invaliditeta – oštećenja funkcionalnig sposobnosti i upisana je u Registar osoba s invaliditetom.
  • dijete s teškoćama u razvoju kojem je utvrđen invaliditet prema propisima kojima se uređuju prava iz socijalne skrbi
  • osoba koja je status stekla po propisima kojima je uređen staž s povećanim trajanjem te osoba kojoj je utvrđen invaliditet prema propisima o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, propisima o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata i propisima o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata.

Ukoliko je odrasla osoba ili dijete ishodilo rješenje kojim je utvrđeno oštećenje iz Liste oštećenja organizma – Liste I (prilog IV. Uredbe o metodologijama vještaćenja) i/ili najmanje stupanj 1. iz Liste težine i vrste invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti (prilog V. Uredbe o metodologijama vještaćenja), treba se provjeriti je li upisana u Registar osoba s invaliditetom.

Registar osoba s invaliditetom vodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Informaciju jeste li upisani u Registar, kao i sve detalje oko načina izdavanja potvrda možete pronaći na portalu e-Građani ili upitom na mail invaliditet@hzjz.hr. Potvrda predstavlja dokaz o aktualnom statusu osobe u Registru osoba s invaliditetom.

Kako se upisati u Registar osoba s invaliditetom (ako niste upisani)?

Mailom, na adresu: invaliditet@hzjz.hr ili putem putem pošte, na adresu: Hrvatski zavod za Javno zdravstvo, Rockefellerova 7, 10000 Zagreb, Odjel za zaštitu zdravlja vulnerabilnih skupina Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (Registar osoba s invaliditetom). Potrebno je poslati:

  • osobnu iskaznicu
  • dokumentaciju na temelju koje se stekli uvjete za upis u Registar
  • zahtjev za upis u Registar (može biti pisan i rukom).

NACIONALNA I EUROPSKA ISKAZNICA ZA OSOBE S INVALIDITETOM

Osobe upisane u Registar osoba s invaliditetom ostvaruju pravo na izdavanje Nacionalne i Europske iskaznice za osobe s invaliditetom.

Nacionalna iskaznica za osobe s invaliditetom javna je isprava kojom se mogu ostvariti dodijeljena prava na povlastice u području mobilnosti, a osobe s dijagnozom celijakije ostvaruju:

  • povlasticu u željezničkom putničkom prijevozu u iznosu 75% od redovne cijene vozne karte za četiri putovanja godišnje. Pratitelj navedene osobe ostvaruje pravo na besplatnu vožnju
  • besplatan prijevoz na državnim trajektnim linijama s obvezom javne usluge. Povlastica vrijedi za korisnika, pratnju i osobno vozilo.

Europska iskaznica za osobe s invaliditetom omogućuje pristup pogodnostima izvan matične države, osobito u području turizma, kulture, sporta, zabave i drugim područjima.

BEZGLUTENSKO BRAŠNO NA RECEPT

Osobe s dijagnozom celijakije ostvaruju pravo na besplatno bezglutensko brašno.

Recept, na temelju postavljene dijagnoze (K 90), izdaje liječnik primarne zdravstvene zaštite.

U Republici Hrvatskoj trenutno je na recept dostupno 4 vrste brašna. Brašno se nalazi na dopunskoj listi lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) i potrebna je doplata po kilogramu brašna za sve vrste brašna. Sastav i nutritivne vrijednosti svakog brašna možete pogledati OVDJE.

ATK šifraNositelj odobrenjaProizvođačZaštićeno ime lijekaDoplata 1kg(€) *1.6.2024
V06DX02 366G-M Pharma Zagreb d.o.o.Hammermuehle Diaet GmbHBrašno mix svijetlo1,41
V06DX02 368Salvia d.o.o.Dr. SchaerMix B prašak0,70
V06DX02 369Sanum grupa d.o.o.NutrifreeNutrifree mix bezglutensko brašno0,70
V06DX02 370A1 d.o.o.Rue flambee Italy srlBakin Mix bread & pizza0,11
Popis šifri i naziva brašna

Često se događa da dobijete “krivo” brašno. Naime, liječnici opće prakse ne znaju, pogotovo na početku, koje je koje brašno, pa u tražilicu upišu “brašno” ili “bezglutensko”. Kao što vidite na slici, za riječ “brašno” pronaći će Hammermuhler i Nutrifree. Za riječ “bezglutensko” kao i za kombinaciju “bezglutensko brašno” samo Nutrifree. Ni pod “brašno” ni pod “bezglutensko” neće pronaći Schar MiX B koje je u praksi najkorištenije. Dakle, kada liječnika opće prakse tražite brašno, pokažite mu ovu tablicu sa slike kako bi bili sigurni da ste dobili željeno brašno. Liječnik može potražiti brašno i preko ATK šifre iz prvog stupca tablice.

Česta su pitanja i oko količine brašna koje liječnik može prepisati. Uputa HZZO-a, koja liječnicima pobliže objašnjava koju količinu brašna mogu prepisati pacijentu s celijakijom, nažalost, ne govori decidirano kolika je to količina brašna (u kilogramima) na koju pojedini oboljeli ima pravo. U uputi je navedeno da se može propisati količina brašna ovisno o potrebama pacijenta (tu se misli na dob, spol, težinu…). No, nekako se uvriježila praksa da se oboljelima prepisuje 10 kg brašna mjesečno, ali ako liječnik procijeni da je pacijentu potrebno više, može prepisati i više, ali ne više od 15 kg mjesečno. Tako da se može prepisati i npr. 14 kg brašna, ali može i manje, za što isto postoje primjeri iz prakse. Dakle, ukoliko liječniku opće prakse argumentirano objasnite da vam propisana količina brašna nije dovoljna, možda će vam htjeti prepisati i više.

PRAVO NA POSEBAN ELEMENT VREDNOVANJA KOD UPISA U SREDNJU ŠKOLU

Djeca oboljela od celijakije mogu ostvariti pravo na poseban element vrednovanja prilikom upisa u srednju školu temeljem Pravilnika o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u 1. razred srednje škole  te Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole

Ostvarenje pravo na poseban element vrednovanja za upis, na inicijativu roditelja, kreće od liječnika školske medicine, a završava Hrvatskim zavodom za zapošljavanje koji donosi “Mišljenje stručnog tima o profesionalnom usmjeravanju radi stjecanja pogodnosti pri upisu učenika s većim zdravstvenim teškoćama.” Spomenutim Mišljenjem dodjeljuje se pravo na poseban element vrednovanja za preporučene programe obrazovanja, u skladu sa preferencijama učenika.

U praksi to znači slijedeće:

  • Ako dva ili više kandidata na zadnjem mjestu ljestvice poretka imaju isti ukupan broj bodova, upisuje se kandidat koji ostvaruje pravo na poseban element vrednovanja.
  • Iznimno, ako dva ili više kandidata na zadnjem mjestu ljestvice poretka imaju isti ukupan broj bodova i ostvaruju pravo na poseban element vrednovanja upisuju se svi kandidati.

Svaki obrazovni program ima definirane zasebne „zdravstvene zahtjeve“ i „kontraindikacije“ i potrebno ih je proučiti prije konačnog odabira budućeg srednjoškolskog obrazovanja. Celijakija se nigdje direktno ne navodi kao kontraindikacija, međutim spominje se „odsutnost alergije na profesionalne alergene“ kao zdravstveni zahtjev kod pojedinih obrazovnih usmjerenja. Spomenute informacije navedene su u dokumentu “Jedinstveni popis zdravstvenih zahtjeva srednjoškolskih obrazovnih programa u svrhu upisa u 1. razred osnovne škole“, izdanom od strane nadležnog Ministarstva.

Print Friendly, PDF & Email